Kdo je Jan Burian
JAN BURIAN
(26.3.1952, narodil se a žije v Praze)
písničkář – od roku 1970 vystoupil na více než čtyřech tisících koncertů, většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. V současné době vystupuje sólově, ale i s rockovou kapelou Jan Burian Band a originálním nadžánrovým seskupením Bizarre Band. Vydal řadu samostatných písňových alb, debut Hodina duchů (1989) vyšel již ve čtyřech vydáních, jiná alba jsou věnována osudům žen – Dívčí válka (2006) a nedokonalosti mužů – Muži jsou křehcí (2007), s Bizarre Bandem vydal dvojalbum Jihotaje (2017) a s kapelou Jan Burian Band album První láska (2020).
spisovatel – od roku 1990 vydal řadu knih – od sbírek poezie (Hodina duchů (1990), Ženy muži a jiné básně (2008), vlastních pamětí (Rychle než to zapomenu (1991) Co jsem nezapomněl aneb Z deníku potulného písničkáře (2020), souboru fejetonů a televizních rozhovorů až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. Napsal už i libreto k opeře a v roce 2012 vyšla jeho obsáhlá monografie o otci – Nežádoucí návraty E. F. Buriana.
autor rozhlasových pořadů – Před dvěma lety vytvořil Jan Burian spolu s režisérkou Alenou Zemančíkovou 29 padesátiminutových pořadů pro stanici Vltava pod názvem S Janem Burianem na sever. V současné době pracuje na pořadu Důvěrná sdělení/Místa a jména pro stanici Vltava, píše o osobnostech, kultuře a dějinách Portugalska…
fejetonista – každý týden můžete najít jeho fejeton v časopise Týdeník Rozhlas.
televizní moderátor – v letech 1993–2005 jsme mohli většinou na programu ČT2 spatřit nějaký ze 135 natočených pořadů s názvem Posezení s Janem Burianem, nedávno uvedla ČT1 jeho pořad Burianův den žen, na němž spolupracoval s řadou mladých filmových dokumentaristů (Vít Klusák, Filip Remunda a další).
autor dokumentárních filmů – s režisérem Pavlem Kouteckým natočili před několika lety cyklus dokumentů Chilský deník (pět půlhodinových snímků z této vzdálené země), v rámci cyklu Severská cesta také filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu. Spolupracoval i na dalších filmech Pavla Kouteckého (Kde je pravda?, Do života aj.)
Jan Burian je mimo jiné propagátorem kontroverzního hesla: „Kopírování zachraňuje hudbu!“, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.
průvodce – v této úloze vyráží do světa již od roku 1997. Provádí po Islandu, Portugalsku, v Chile a na ostrovech Rujana, Bornholm, Öland a Gotland, Alandy, Helgoland aj. Tyto jeho cesty jsou plánovány částečně podle jeho knih (Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky).
Klub přátel Jana Buriana můžete najít na facebooku a pokud máte zájem přihlásit se. Jinou skupinou, kterou založil na facebooku je S Janem Burianem na cesty.
Jan Burian také vydává internetový „časopis“ ČTENÍ PRO PŘÁTELE, které Vám bude zdarma posílat, pokud mu napíšete svou mailovou adresu.
KDO JE JAN BURIAN:
PORTRÉT JANA BURIANA z knihy Jitky Kulhánkové Posezení s Janem Burianem:
Jan Burian
písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel, moderátor (*1952)
Jaká radost…
V šesté třídě se naučil pár akordů na kytaru, hrál i na klavír, ale nebavily ho stupnice. Od patnácti do devatenácti napsal spoustu básní, ale všechny je časem vyhodil, prý aby mu nedělaly ostudu. Na divadelní prkna vstoupil v divadle Maringotka v roce 1971, první písničky složil někdy kolem roku 1969. Jeho texty byly publikovány ve sborníku Jaká radost jaké štěstí (Mladá fronta 1973).
Po absolvování Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy byl jeden rok redaktorem hudebního časopisu Melodie, pak uklízečem domů. V roce 1974 zvítězil v písničkářské soutěži O ptáka Noha. Na popud Jaroslava Hutky se stal členem sdružení Šafrán. V témže roce založil s Jiřím Dědečkem a přáteli malou autorskou revuální scénu MARS, která s kabaretními dramaty Beze vší poezie a Já nechci lítat v raketě aneb Vesmírná tragedie vystupovala v divadle Rubín.
Rozpadlá dvojice
29. března 1974 se na Baráčnické Rychtě na Malé Straně uskutečnilo první písničkářské vystoupení dvojice Burian-Dědeček, která vystupovala zpočátku na pražských scénách. Na první zájezdovou šňůru po republice vyjela až v sezóně 1978 – 1979. V dubnu roku 1980 se v Divadle hudby uskutečnila premiéra jejich úsporného divadla Love story aneb Dvě místa pro invalidy, po třech reprízách byli nuceni se odebrat na venkovská pódia. Najezdili po vlastech českých převážně Burianovým trabantem průměrně 40.000 km ročně. Burian s Dědečkem spolu napsali Tři hry (Panton 1991) a jejich písničky se objevily na LP Ozvěny malých scén a Večírek rozpadlých dvojic a na jedné společné EP desce (šest písní). V roce 1985 ukončili po 1027 společných vystoupeních spolupráci.
Samostatný válečník
V roce 1986 vydal Panton Burianovu samostatnou EP desku (čtyři písně). Písničkář vyrážel po klubech sám, ale také vystupoval s Danielem Fikejzem nebo Petrem Skoumalem, s vlastní rockovou skupinou Zvláštní vydání i v triu Burian – Janče – Jeřábek. Ze spolupráce v triu vzešlo album Buď moje slunce (1993) a Vypadáte opravdu dobře ( 1996). Písňové texty vydal knižně ve společné publikaci s Jiřím Dědečkem pod názvem Texty (Jonáš 1982), v knížce Hodina duchů (1990) a v souborném vydání Na shledanou zítra – (Folk&Country 1995), které shrnuje jeho tvorbu z let 1969 – 1994.
Než to zapomene
Vzpomínky na počátky své písničkářské pouti zachytil v soukromých zápiscích Rychle než to zapomenu (Scéna 1990). Postřehy, názory a komentáře zveřejňuje ve fejetonech; část jich vyšla knižně v brožuře Je tu nějaký zavěšený kafe? (Lidové noviny 1992). Jeho fejetony se objevují i na stránkách internetových novin Neviditelný pes, v denících Lidové noviny a Mladá fronta, občas je předčítá na rozhlasové stanici BBC. Spolupracuje také s Českým rozhlasem – v pořadu Přestávka (s Přemyslem Rutem), v pořadu Přesýpací hodina (s Janou Klusákovou a s Přemyslem Rutem) a v roce 2005 v pořadu Galerie osamělých písničkářů (s písničkářkami a písničkáři).
Zpívající básník
Jan Burian – písničkář napsal více než tři sta písniček a uskutečnil téměř 3500 koncertů. Zhudebnil také verše řady českých básníků a poezii Ericha Kästnera a Bennyho Andersena. Vydal písňová alba: Hodina Duchů (1989), Černý z nebe (1991), Poezie (1994), Jenom zpívám (1997), Unavený válečník (2000), Zrcadlo (2002), Drtivé jistoty (2003), Blues 4. kategorie (2003), Božskej klid (2003), Dívčí válka (2005). Jeho písně také zpívali mj. Jiří Suchý, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Petr Skoumal, Marta Kubišová, Hana Hegerová aj., písně na albu Dívčí válka interpretuje 20 současných zpěvaček všech generací.
Spíš tulák než cestovatel
Navštívil Ameriku a Francii, projel Chile, Island, Dánsko, ostrovy v Baltském moři a Portugalsko. V knihách zachycuje zážitky a dojmy z putování, své vnitřní příběhy, poznatky z kultury, historie, paradoxy současnosti: Dědicovo putování (1990), Cokoli o New Yorku (1991), Cokoli o Dánsku (1992), Soukromá zpráva z Aarhusu (1994), Sága o cestě na Island (1995 a 2002), Chilský deník (1989 a 2005), Ostrovy, majáky a mosty (2002), Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky (2005). Většinu svých poetických cestopisů vydal v nakladatelství Primus.
Spíš zpovědník než moderátor
Svým pořadem Posezení s Janem Burianem přivedl na obrazovku 131 zajímavých osobností. První padesátka rozhovorů vyšla knižně v roce 1996 pod názvem Zlaté časy televize, tu druhou právě držíte v ruce. Vystupoval i v jiných pořadech České televize – od živě natočeného koncertu Zbavte se strachu, umělec je s Vámi (1990), přes silvestrovské pořady až po čtyřnásobné uvádění večera Magnesia Litera (2005-8).
Spíš básník okamžiků než dokumentarista
Jan Burian se také podílel na tvorbě dokumentárních a cestopisných filmů: Silvestr dobré naděje (režie Pavel Štingl, 1995), Chilské deníky (1999), Kde je pravda? (2000), Žít jako Dán (2000), Bornholm – Mimo sezónu (2000), Islandská paměť (2000) – vše s režisérem Pavlem Kouteckým. Je autorem hudby ke Kouteckého dokumentu Do života! ( 1998)
Proměny
Z dalších životních rolí Jana Buriana je třeba ještě připomenout: průvodce turistů po Islandu a zakladatel Klubu islandských fanatiků, autor několika fotografických výstav, iniciátor a dramaturg Festivalu osamělých písničkářů, domovník na Hradčanech atd…
Jitka Kulhánková (2006)