Kdo není Jan Burian

V Řádu poddanském platném na vesnicích poddaných král. věnného městu Poličce, obnoveném úřadem tohoto města r. 1719. se píše: “A jakož to se přichází, že na okolních panstvích ještě starého nákvasu lidi se vynacházejí, kteří místo svátkův od církve svaté zasvěcených jakési jiné dny sobě zasvěcují jako památku Martina Luthera, Jana Husi, Jana Buriana a jiných těch podobných kacířů a svůdcův, v nich od práce se zdržují.” 
(O.Nahodil, A.Robek: České lidové pověry, Praha 1959, s.39 – 40) 

Jmenuji se Jan Burian. Narodil jsem se 26. března 1952 v Praze. 
Vzhledem k tomu, že jméno Jan Burian není tak neobvyklé, rád bych ušetřil čas všem, kdo na těchto webových stránkách hledají někoho jiného.

KDO OPRAVDU NEJSEM:

Svatý Jan Burian, patron krupobití…Ten má svátek 26. června, mohu ho slavit, i když nemám nic společného s rčením “Svatý Jan Burian mlátí bez cepů!” 

Jan Burian z básnické sbírky Svatopluka Čecha: ZPĚVNÍK JANA BURIANA 
Já Jan Burian 
do těch vetchých blan 
píšu, co kdy hlasvou táhne, 
píšu, com kdy k srdci sáhne, 
píšu rukou neumělou 
duši celou 
plnou chmur a hran…“ 
(To je básnická sbírka, kterou mi čas od času někdo z legrace přinese, takže mám doma sbírku básnických sbírek…) 

12. 7. 1977 zemřel v Litovli Jan Burian, učitel, sbormistr, sběratel lidových písní, nar. 7. 5. 1884 v blízkém Hvozdečku. S ním mám bohužel společný pouze zájem o písničky. 

Občas mě také mrzí, že nejsem historik Prof. PhDr. Jan Burian CSc., který od počátku šedesátých let minulého století publikoval různá díla o antice (např. Světla a stíny antického velkoměsta, 1970; Publius Ovidius Naso, 1975; Římské imperium 1994, 1997 aj.) Pan profesor v současné době přednáší na univerzitě v Trnavě. 

Nejsem ani Jan Burian (1959), divadelní režisér a nyní ředitel Národního divadla. K záměně s ním došlo několikrát –  Když tento Jan Burian před časem kandidoval na ředitele Národního divadla, někteří známí mi volali a ptali se, co se mi stalo. Vědí, že nemám žádné manažerské schopnosti, jen si mysleli, že chci funkci… 

Vedoucí žesťové sekce Českého národního symfonického orchestru se také jmenuje Jan Burian (e-mail: burianjan*seznam.cz), ale já na trumpetu opravdu neumím zahrát ani notu…. 

Ing. Jan Burian (nar. 19.4.1974 v Praze) vystudoval Vysokou školu ekonomickou a je nyní zaměstnancem Laboratoře inteligentních systémů na stejné instituci. Zabývá se vztahem technologií a společnosti a jeho jméno se objevuje v souvislosti s dílem českého filozofa Egona Bondyho, jehož stránky edituje. S tím také nemám nic společného. (burianj*vse.cz) 

Možná by bylo lépe, kdybych byl Prof. MUDr. Jan Burian, svého času ředitel Fakultní porodnice v Brně. Ale ani ten nejsem. 

Jan Burian (nar. 1971, e-mail: jan*iconics.cz) je odborníkem na závody psích spřežení. Kdysi jsme měli jezevčíka Ferdu, ten byl naprosto nezapřažitelný… 

Jistý Jan Burian je také sekretářem a zaměstnancem Autoklubu. S tím se také bohužel neznám. 

V prvoligovém týmu Marila Příbram hrával výborný obránce Jan Buryan. S ním se lišíme pouze v tvrdosti. Příbuzní zřejmě nejsme… 

Nejsem tedy ani Janem Burianem, autorem publikace Politická kuchařka aneb vaříme (s) politiky, kterou nedávno vydalo vydavatelství Mladá fronta. S politiky nevařím ani nepeču. 

Nevlastním v hradeckém regionu opravnu automobilů, přestože firma Audo má v záhlaví jméno Jan Burian – pokud něco potřebujete, obraťte se na www.audo.cz… 

Nemám nic společného s nedávno uprchlým a pak zase dopadeným zločincem Janem Burianem (i když mi několik mých známých telefonovalo, jestli něco nepotřebuji), který byl uzavřen do zdí psychiatrické léčebny v Praze, pro jakési násilné sexuální delikty, a už vůbec nejsem nový moderátor ráááááádia Impuls Jan Burian, (janburian*impuls.cz), který, jak uvádí na svých stránkách, nesnáší tikot hodin a miluje Karla Gotta, rychlé ženy a krásná auta… Podobně nejsem ani před časem odsouzený Jan Burian, který na Zlínsku poléval lidi bezinem a hrozil jim, že škrtne sirkou a dost dlouho ho nemohli chytit.  

Bohužel nejsem ani talent v kraji Vysočina, Jan Burian z Drnovic, který vede Český pohár dorostenců v biatlonu… ach jo… Ale přirozeně mu držím palce a věřím, že jednou naše jméno donese až na OH.  

Na jazzových pódiích se objevuje kytarista Jan Burian (Juanito) S tímto JB a s mým synem JB jsme u příležitosti mých šedesátin založili kapelu JanBurians a vystoupili v Arše. Zatím žádné další koncerty neplánujeme. Ale kdo ví… 

Další Jan Burian udělal svým příchodem na svět 10. dubna 2012 v 8.13 hodin radost nejen mamince Editě a tátovi Bohumilovi, ale také pětiletému bráškovi Bohouškovi. Honzík vážil 3 350 g a měřil 49 cm… Tato zpráva byla uveřejněna v kterýchsi okresních novinách. Zdá se, že hned tak nevyhyneme… 

Když se podíváte na facebook, najdete tam asi dvacet dalších Janů Burianů i s portrétními fotografiemi… Jsem jenom jeden z nich, hravě mě poznáte, je za mnou islandský kostelík. 

A tak jediný Jan Burian, s nímž jsem opravdu spřízněn a z padesáti procent se ztotožňujeme i geneticky je Jan Burian narozený 25. 4. 1976 v Praze, jehož fotografii a stručný životopis najdete na těchto webových stránkách. Záměna s ním mi vůbec nevadí, ba naopak…. 🙂 

Jan Burian